Ekonom a podnikání
Střední škola AGC a.s.

Profil absolventa


Profil absolventa školního vzdělávacího programu
Nestátní škola: Střední škola AGC a.s.
Zřizovatel: AGC Flat Glass Czech, Teplice

Kód a název oboru: 63-41-M/01 Ekonomika a podnikání
Název ŠVP: Ekonom a podnikání
Délka a forma vzdělávání: čtyřleté, denní
Stupeň vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Platnost od: 1. 9. 2014 

 

Uplatnění absolventa v praxi:

Absolvent studia Ekonom a podnikání získá složením maturitní zkoušky úplné střední vzdělání s maturitou, a to mu umožňuje pokračovat ve studiu na vyšší odborné škole nebo vysoké škole především ekonomického směru. Absolvent oboru vzdělání Ekonomika a podnikání je školou vychováván na principech demokracie, humanismu a vzhledem k jeho budoucí profesi se klade důraz na rozvoj osobnostních vlastností jako jsou zejména odpovědnost, čestnost, důslednost, pracovitost, přesnost, soustavnost a podnikavost.
Je připravován na návyk týmové spolupráce a na vytváření dobrých pracovních vztahů se spolupracovníky. Absolvent ovládá vedení požadované evidence v podnikové a obchodní činnosti, zpracovává plány a metody rozvoje, organizace prodeje a rozšiřování poskytovaných služeb, připravuje a kompletuje podklady pro uzavírání obchodních smluv, popř. pro obchodní jednání s obchodními partnery v národním i mezinárodním měřítku, zpracovává podklady pro reklamační řízení vedené s obchodními partnery, zvládá logistiku, zpracovává a vede dokumentaci a podklady pro účetní evidenci vede účetnictví a daňovou evidenci s použitím prostředků informačních technologií, je schopen zpracovávat informace pro potřeby vnitropodnikového řízení a rozhodování, vyhotovuje písemnosti v souladu s ČSN, provádí průzkum trhu, získané výsledky vyhodnocuje a využívá k činnosti organizace, navrhuje, realizuje a vyhodnocuje prodejní a propagační akce, je schopen spolupracovat s orgány státní správy a s ostatními institucemi v ekonomické a podnikatelské oblasti. Absolvent při výkonu činnosti respektuje zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, přispívá k ochraně životního prostředí, dodržuje zásady podnikatelské etiky, společenského chování a vystupování, komunikuje kulturně, na odborné výši jak v rodném, tak i ve dvou cizích jazycích, ovládá hmatovou metodu psaní na klávesnici, obecně se orientuje v ekonomice podnikatelského subjektu, při zpracování informací využívá informační a komunikační technologie.
Absolvent získá široký odborný profil, je dostatečně adaptibilní i v příbuzných oborech, schopný aplikovat získané vědomosti, dovednosti a návyky při řešení konkrétních problémů. Ja schopen pracovat samostatně i v týmu.
Absolvent má vytvořeny základní předpoklady pro budoucí uplatnění v živnostenském podnikání.
Absolvent může žádat o přijetí na libovolnou vyšší odbornou nebo vysokou školu.

Škola připravuje své absolventy tak, aby byli schopni rychle se orientovat a pružně reagovat na neustálé změny, které přináší vývoj společnosti a pokrok v oblasti vědy a techniky.

Žáci během studia získají kompetence potřebné především pro profesní orientaci. Absolvent SŠ AGC a.s. je také vybaven znalostmi, dovednostmi a návyky potřebnými k dalšímu odpovědnému studiu na různých ekonomických oborech vysokých škol dle vlastních preferencí. Tyto schopnosti jsou obsažené v následujících rovinách:

Postojová rovina

náš absolvent by měl mít položeny základy vlastního hodnotového systému v kulturním rámci euroatlantické civilizace a měl by dokázat:

  • uvědomit si své přednosti a kvality (vlastní hodnotu), stejně jako rezervy a hranice, stanovit si životní mantinely – sebevědomí.
  • uvědomit si vztah mezi vlastní svobodou a odpovědností za své jednání – odpovědnost.
  • ctít morální i právní normy a dodržováním pravidel přispívat ke kultivaci společnosti – pozitivní vztah k právu.
  • nevnímat demokracii jen jako formu vlády, ale především jako způsob pohledu na svět – demokratické smýšlení, tolerance.
  • podporovat přesvědčení, že služba a pomoc druhým jsou nejen naší povinností, ale i naší výsadou – solidarita.
  • být ochoten podřídit své mínění jinému vidění – kritické myšlení.

Znalostní a dovednostní rovina

soustřeďujeme se na dosažení konkrétních výstupů s důrazem na jejich využití ve „znalostní (informační) společnosti". Tomuto cíli je podřízena i profilace školy; absolvent by měl:

  • být připraven na zvládnutí běžných pracovních povinností spojených s výchovou dětí předškolního věku, měl dostatečné odborné znalosti a dovednosti,
  • úspěšně zvládnout maturitní zkoušky ve zvolené úrovni,
  • zvládnout anglický a německý jazyk na úrovni, která mu umožní využít jej jako studijní nebo pracovní jazyk v další kariéře,
  • mít všeobecný přehled ve smyslu orientace v aktuálním dění ve společnosti, ve světě a ve vybraných oborech lidského vědění,
  • užívat ICT zejména jako běžný pracovní nástroj, orientovat se v ekonomických pojmech.

Úspěch se dostaví za předpokladu naplnění následujících podmínek:

  • žák využije podmínek, možností a šancí, které mu škola v maximální míře v průběhu studia nabídne,
  • žák bude mít dostatek vůle a chuti překonávat překážky, jednat čestně a dodržovat studijní podmínky a školní řád,
  • rodiče (blízcí) budou žáka podporovat a budou se školou aktivně spolupracovat po celou dobu jeho studia.

Absolvent bude disponovat uceleným a širokým všeobecným rozhledem, bude mít nadprůměrné znalosti, poznatky, dovednosti a kompetence, které získá v odborných předmětech (ekonomika, účetnictví, management, marketink, administrativa, právo, prodej). Způsobem svého myšlení, svými schopnostmi a znalostmi v ničem nezaostane za absolventy škol obdobného typu v zemích Evropské unie.

Studium na SŠ AGC a.s. tak vytváří svým žákům dostatek příležitostí a šancí, aby si v průběhu odborného vzdělávání osvojili klíčové a odborné kompetence a naučili se díky nim vhodně zacházet se svými vědomostmi, dovednostmi a schopnostmi. Škola vytváří pro každého žáka náročné a motivující studijní prostředí, naučí uplatňovat přístupy a metody výuky podporující tvořivost a kritické myšlení, pohotovost a samostatnost žáka, využívat způsoby diferencované výuky, nové organizační formy, zařazovat integrované předměty apod. Předpokládá se vnitřní a hluboký zájem o zvolený obor, o poznání, sebevzdělávání, kázeň a odpovědnost. Žákům je vštěpováno, že dobré základy vzdělání podpořené hlubokou odborností jsou trvalou a nezničitelnou hodnotou, která člověku zůstává po celý život.

Způsob ukončení vzdělávání a potvrzení dosaženého vzdělání:
Studium je zakončeno maturitní zkouškou. Dokladem o dosažení středního vzdělání je vysvědčení o maturitní zkoušce. Obsah a organizace maturitní zkoušky se řídí školským zákonem a vyhláškou o ukončování studia na středních školách.
Absolvent je oprávněn žádat o přijetí na libovolnou vyšší odbornou nebo vysokou školu.

Formy a metody realizace ŠVP ve vztahu k rozvoji kompetencí

V ŠVP využíváme formy a metody preferující týmovou a projektovou práci, praktických cvičení.

  • vyučovací hodiny povinných předmětů – využíváme metody frontálního, skupinového i projektového vyučování. Pro vybrané předměty mají žáci podporu DUMů v prostředí LMS Moodle což jim umožní udržet kontakt se školou i v době jejich nepřítomnosti. Důraz je kladen na rozvoj všech klíčových kompetencí.
  • skupiny povinných předmětů podle úrovně a zájmu žáků – vzhledem k organizaci vyučování, je možné více pracovat individuálními metodami výuky. Jedná se o cizí jazyky, kdy je třída v 1. ročníku dělena na úrovně podle jazykových znalostí. Dále pak týmová práce v předmětu praxe - praktická cvičení a projekty Tyto formy jsou vhodné především k rozvoji kompetencí k řešení problému, ale i kompetencí k učení a komunikaci.
  • jednorázové akce – diskuse, besedy, soutěže, exkurze apod. – tvoří nedílnou součást výchovně vzdělávacího procesu školy. Dotváří podobu a charakteristické rysy školy, nabízí žákům možnost rozvoje kompetencí komunikativních, k podnikavosti, sociálních i občanských.
  • zahraniční cesty jsou koncipovány jako studijně-poznávací cesty s jasně vymezeným programem, řešením projektů a dlouhodobou přípravou. Tato forma výuky rozvíjí především kompetence k učení, k řešení problémů, komunikativní a občanské kompetence. Daná činnost je řízena koordinátorem mezinárodních vztahů a je zakonponována do plánu mezinárodních vztahů.
  • dlouhodobé projekty a soutěže – doplňují formy používané k naplnění cílů ŠVP a k rozvoji všech základních kompetencí. Jde především o aktivity dlouhodobé povahy, na nichž se podílejí žáci různých ročníků i druhů studia v rámci naší školy. Jedná se především o praktické činnosti při řízené praxi na pracovišti smluvních závodů.
  • praxe slouží především k rozvoji odborných kompetencí, je nedílnou součástí výuky ve vyšších ročnících ve vazbě na účetnictví a obchodní korespondenci a administrativu, je koncipovaná buď jako školní nebo odborná, na půdě školy či na konkrétních pracovištích závodů či organizací regionu.

Očekávané kompetence absolventa:

Klíčové kompetence

  • Kompetence k učení

    • znát možnosti svého dalšího vzdělávání, zejména v oboru a povolání
    • využívat ke svému učení různé informační zdroje včetně zkušeností svých i jiných lidí
    • sledovat a hodnotit pokrok při dosahování cílů svého učení, přijímat hodnocení výsledků svého učení ze strany jiných lidí
    • uplatňovat různé způsoby práce s textem (zvl. studijní a analytické čtení), umět efektivně vyhledávat a zpracovávat informace; být čtenářsky gramotný
    • s porozuměním poslouchat mluvené projevy (např. výklad, přednášku, proslov aj.), pořizovat si poznámky
    • mít pozitivní vztah k učení a vzdělávání
    • ovládat různé techniky učení, umět si vytvořit vhodný studijní režim a podmínky
  • Kompetence k řešení problémů

    • uplatňovat při řešení problémů různé metody myšlení (logické, matematické, empirické) a myšlenkové operace
    • volit prostředky a způsoby (pomůcky, studijní literaturu, metody a techniky) vhodné pro splnění jednotlivých aktivit, využívat zkušeností a vědomostí nabytých dříve
    • porozumět zadání úkolu nebo určit jádro problému, získat informace potřebné k řešení problému, navrhnout způsob řešení, popř. varianty řešení, a zdůvodnit jej, vyhodnotit a ověřit správnost zvoleného postupu a dosažené výsledky
    • spolupracovat při řešení problémů s jinými lidmi (týmové řešení)
  • Komunikativní kompetence

    • chápat výhody znalosti cizích jazyků pro životní i pracovní uplatnění, být motivováni k prohlubování svých jazykových dovedností v celoživotním učení
    • dosáhnout jazykové způsobilosti potřebné pro komunikaci v cizojazyčném prostředí nejméně v jednom cizím jazyce
    • dosáhnout jazykové způsobilosti potřebné pro pracovní uplatnění dle potřeb a charakteru příslušné odborné kvalifikace (např. porozumět běžné odborné terminologii a pracovním pokynům v písemné i ústní formě)
    • zaznamenávat písemně podstatné myšlenky a údaje z textů a projevů jiných lidí (přednášek, diskusí, porad apod.)
    • vyjadřovat se a vystupovat v souladu se zásadami kultury projevu a chování
    • zpracovávat administrativní písemnosti, pracovní dokumenty i souvislé texty na běžná i odborná témata
    • dodržovat jazykové a stylistické normy i odbornou terminologii
    • formulovat své myšlenky srozumitelně a souvisle, v písemné podobě přehledně a jazykově správně
    • účastnit se aktivně diskusí, formulovat a obhajovat své názory a postoje
    • vyjadřovat se přiměřeně k účelu jednání a komunikační situaci v projevech mluvených i psaných a vhodně se prezentovat
  • Personální a sociální kompetence

    • ověřovat si získané poznatky, kriticky zvažovat názory, postoje a jednání jiných lidí
    • mít odpovědný vztah ke svému zdraví, pečovat o svůj fyzický i duševní rozvoj, být si vědomi důsledků nezdravého životního stylu a závislostí
    • stanovovat si cíle a priority podle svých osobních schopností, zájmové a pracovní orientace a životních podmínek
    • reagovat adekvátně na hodnocení svého vystupování a způsobu jednání ze strany jiných lidí, přijímat radu i kritiku
    • posuzovat reálně své fyzické a duševní možnosti, odhadovat důsledky svého jednání a chování v různých situacích
    • přispívat k vytváření vstřícných mezilidských vztahů a k předcházení osobním konfliktům, nepodléhat předsudkům a stereotypům v přístupu k druhým
    • přijímat a odpovědně plnit svěřené úkoly
    • podněcovat práci týmu vlastními návrhy na zlepšení práce a řešení úkolů, nezaujatě zvažovat návrhy druhých
    • adaptovat se na měnící se životní a pracovní podmínky a podle svých schopností a možností je pozitivně ovlivňovat, být připraveni řešit své sociální i ekonomické záležitosti, být finančně gramotní
    • pracovat v týmu a podílet se na realizaci společných pracovních a jiných činností
  • Občanské kompetence a kulturní povědomí

    • uznávat tradice a hodnoty svého národa, chápat jeho minulost i současnost v evropském a světovém kontextu
    • podporovat hodnoty místní, národní, evropské i světové kultury a mít k nim vytvořen pozitivní vztah
    • chápat význam životního prostředí pro člověka a jednat v duchu udržitelného rozvoje
    • uznávat hodnotu života, uvědomovat si odpovědnost za vlastní život a spoluodpovědnost při zabezpečování ochrany života a zdraví ostatních
    • uvědomovat si – v rámci plurality a multikulturního soužití – vlastní kulturní, národní a osobnostní identitu, přistupovat s aktivní tolerancí k identitě druhých
    • zajímat se aktivně o politické a společenské dění u nás a ve světě
    • dodržovat zákony, respektovat práva a osobnost druhých lidí (popř. jejich kulturní specifika), vystupovat proti nesnášenlivosti, xenofobii a diskriminaci
    • jednat v souladu s morálními principy a zásadami společenského chování, přispívat k uplatňování hodnot demokracie
    • jednat odpovědně, samostatně a iniciativně nejen ve vlastním zájmu, ale i ve veřejném zájmu
  • Kompetence k pracovnímu uplatnění a podnikatelským aktivitám

    • mít odpovědný postoj k vlastní profesní budoucnosti a tedy i vzdělávání; uvědomovat si význam celoživotního učení a být připraveni přizpůsobovat se měnícím se pracovním podmínkám
    • mít přehled o možnostech uplatnění na trhu práce v daném oboru; cílevědomě a zodpovědně rozhodovat o své budoucí profesní a vzdělávací dráze
    • rozumět podstatě a principům podnikání, mít představu o právních, ekonomických, administrativních, osobnostních a etických aspektech soukromého podnikání; dokázat vyhledávat a posuzovat podnikatelské příležitosti v souladu s realitou tržního prostředí, svými předpoklady a dalšími možnostmi
    • vhodně komunikovat s potenciálními zaměstnavateli, prezentovat svůj odborný potenciál a své profesní cíle
    • znát obecná práva a povinnosti zaměstnavatelů a pracovníků
    • mít reálnou představu o pracovních, platových a jiných podmínkách v oboru a o požadavcích zaměstnavatelů na pracovníky a umět je srovnávat se svými představami a předpoklady
    • umět získávat a vyhodnocovat informace o pracovních i vzdělávacích příležitostech, využívat poradenských a zprostředkovatelských služeb jak z oblasti světa práce, tak vzdělávání
  • Matematické kompetence

    • aplikovat znalosti o základních tvarech předmětů a jejich vzájemné poloze v rovině i prostoru
    • efektivně aplikovat matematické postupy při řešení různých praktických úkolů efektivně aplikovat matematické postupy při řešení různých praktických úkolů v běžných situacích
    • nacházet vztahy mezi jevy a předměty při řešení praktických úkolů, umět je vymezit, popsat a správně využít pro dané řešení
    • číst a vytvářet různé formy grafického znázornění (tabulky, diagramy, grafy, schémata apod.)
    • používat pojmy kvantifikujícího charakteru
    • provádět reálný odhad výsledku řešení dané úlohy
    • správně používat a převádět běžné jednotky
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi

    • učit se používat nové aplikace
    • komunikovat elektronickou poštou a využívat další prostředky online a offline komunikace
    • pracovat s osobním počítačem a dalšími prostředky informačních a komunikačních technologií
    • pracovat s běžným základním a aplikačním programovým vybavením
    • uvědomovat si nutnost posuzovat rozdílnou věrohodnost různých informačních zdrojů a kriticky přistupovat k získaných informacím, být mediálně gramotní
    • získávat informace z otevřených zdrojů, zejména pak s využitím celosvětové sítě Internet
    • pracovat s informacemi z různých zdrojů nesenými na různých médiích (tištěných, elektronických, audiovizuálních), a to i s využitím prostředků informačních a komunikačních technologií

Odborné kompetence

  • Dbát na bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci

    • byli vybaveni vědomostmi o zásadách poskytování první pomoci při náhlém onemocnění nebo úrazu a dokázali první pomoc sami poskytnout
    • osvojili si zásady a návyky bezpečné a zdraví neohrožující pracovní činnosti včetně zásad ochrany zdraví při práci u zařízení se zobrazovacími jednotkami (monitory, displeje apod.), rozpoznali možnost nebezpečí úrazu nebo ohrožení zdraví a byli schopni zajistit odstranění závad a možných rizik
    • znali systém péče státu o zdraví pracujících (včetně preventivní péče, uměli uplatňovat nároky na ochranu zdraví v souvislosti s prací, nároky vzniklé úrazem nebo poškozením zdraví v souvislosti s vykonáváním práce)
    • chápali bezpečnost práce jako nedílnou součást péče o zdraví své i spolupracovníků (i dalších osob vyskytujících se na pracovištích, např. klientů, zákazníků, návštěvníků) i jako součást řízení jakosti a jednu z podmínek získání či udržení certifikátu jakosti podle příslušných norem
    • znali a dodržovali základní právní předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární prevence
  • Usilovat o nejvyšší kvalitu své práce, výrobků nebo služeb

    • dodržovali stanovené normy (standardy) a předpisy související se systémem řízení jakosti zavedeným na pracovišti
    • dbali na zabezpečování parametrů (standardů) kvality procesů, výrobků nebo služeb, zohledňovali požadavky klienta (zákazníka, občana)
    • chápali kvalitu jako významný nástroj konkurenceschopnosti a dobrého jména podniku
  • Jednat ekonomicky a v souladu se strategií trvale udržitelného rozvoje

    • efektivně hospodařili se svými finančními prostředky
    • nakládali s materiály, energiemi, odpady, vodou a jinými látkami ekonomicky a s ohledem na životní prostředí
    • znali význam, účel a užitečnost vykonávané práce, její finanční, popř. společenské ohodnocení
    • zvažovali při plánování a posuzování určité činnosti (v pracovním procesu i v běžném životě) možné náklady, výnosy a zisk, vliv na životní prostředí, sociální dopady
  • Zajišťovat typické podnikové činnosti

    • vedli podnikovou administrativu
    • zjišťovali potřebu investic, hodnotili investiční příležitosti
    • zajišťovali základní personální činnosti
    • zajišťovali zásobování
    • zpracovávali doklady související s evidencí zásob, dlouhodobého majetku, zaměstnanců, prodeje a hlavní činnosti
    • zabezpečovali hlavní činnost oběžným a popř. dlouhodobým majetkem
  • Efektivně hospodařit s finančními prostředky

    • sestavovali platební kalendář
    • účtovali pohledávky, závazky, náklady, výnosy
    • orientovali se v daňovém systému a uměli vypočítat daňovou povinnost
    • vypočítávali a odváděli zákonné odvody
    • prováděli platební styk a zpracovávali doklady související s hotovostním a bezhotovostním platebním stykem
    • sestavovali kalkulace výrobků a služeb, znali principy tvorby cen
    • orientovali se v subjektech finančního trhu, činnosti bank a v obchodování s cennými papíry
    • prováděli účetní závěrku a uzávěrku
  • Zajišťovat obchodní činnost podniku

    • využívali marketingové nástroje k prezentaci podniku a jeho produktů
    • ovládali propagaci výrobku nebo služby
    • vyhotovovali typické písemnosti v normalizované úpravě
    • organizovali průzkum trhu a vyhodnocovali výsledky
    • vedli obchodní jednání a připravovali podklady pro smluvní zajištění nákupu a prodeje výrobků a služeb
    • prováděli a zajišťovali nákup a prodej zboží
    • orientovali se v obchodně podnikatelských aktivitách tržních subjektů
    • orientovali se v surovinách a materiálech potřebných k výrobě zboží a dovedli posoudit jejich kvalitu
    • upozorňovali kupující na zásady bezpečnosti práce s prodávanými výrobky
    • vhodným způsobem reprezentovali firmu a spoluvytvářeli image firmy na veřejnosti
    • znali základní výrobní technologie a parametry výrobků nebo služeb a dovedli je prezentovat zákazníkovi
    • poskytovali následnou zákaznickou podporu, pečovali o zákazníka
    • komunikovali se zahraničními partnery ústně a písemně ve dvou cizích jazycích
    • vedli reklamační řízení a dodržovali práva spotřebitele
    • uplatňovali poznatky psychologie prodeje