Střední škola AGC a.s.
Profil absolventa
Profil absolventa školního vzdělávacího programu
Nestátní škola: Střední škola AGC a.s.
Zřizovatel: AGC Flat Glass Czech, Teplice
Kód a název oboru vzdělání: 26-51-H/01 Elektrikář
Název ŠVP: Elektrikář a rozvodná zařízení (ZDS)
Délka a forma vzdělávání: jednoleté, dálková forma vzdělávání ve zkráceném studiu
Stupeň vzdělání: střední vzdělání se závěrečnou zkouškou s výučním listem
Platnost od: 1. 9. 2014
Uplatnění absolventa v praxi:
Zkrácené forma studia (dále ZDS) je určena pro uchazeče se středním vzděláním s maturitní zkouškou, kteří chtějí získat další kvalifikaci podle § 84 školského zákona.
Absovlvent uvedeného oboru je odborník s všeobecným a odborným vzděláním. Po absolvování nástupní praxe a zapracování je připraven k výkonu náročných činností v oblasti prací na rozvodech elektrické energie v obytných a průmyslových objektech, montáži, údržbě a opravách elektrických zařízení.
Absolvent je připraven instalovat, opravovat, udržovat a kontrolovat elektrické rozvody a zařízení. Měří a testuje různé typy elektrických strojů, elektrospotřebičů a specializovaná zařízení, která využívají ke své činnosti elektrickou energii.
Uplatní se při výkonu povolání elektrikář na mnoha pracovních pozicích, jako např. provozní elektrikář, opravář elektronických zařízení, elektrikář zabezpečovacích zařízení, opravář elektrických spotřebičů, elektromontér, montér elektrorozvodných sítí, stavební elektrikář, elektrotechnik-údržbář ve výrobních i nevýrobních organizacích a všude tam, kde je nutné odborné zajištění provozu elektrických zařízení.
Pro samostatnou činnost v oblasti rozvodu elektrické energie, montáže, údržby a oprav elektrických zařízení je nutné následně vykonat zkoušky z vyhlášky 50/1978 Sb. pro získání odborné způsobilosti v elektrotechnice.
Absolvent získá široký odborný profil, je dostatečně adaptibilní i v příbuzných oborech, schopný aplikovat získané vědomosti, dovednosti a návyky při řešení konkrétních problémů. Ja schopen pracovat samostatně i v týmu.
Absolvent má vytvořeny základní předpoklady pro budoucí uplatnění v živnostenském podnikání.
Absolvent může v nástavbovém studiu dosáhnout středního vzdělání s maturitní zkouškou.
Škola připravuje své absolventy tak, aby byli schopni rychle se orientovat a pružně reagovat na neustálé změny, které přináší vývoj a pokrok v oblasti elektrotechniky.
Postojová rovina
náš absolvent by měl mít položeny základy vlastního hodnotového systému v kulturním rámci euroatlantické civilizace a měl by dokázat:
- uvědomit si své přednosti a kvality (vlastní hodnotu), stejně jako rezervy a hranice, stanovit si životní mantinely – sebevědomí.
- uvědomit si vztah mezi vlastní svobodou a odpovědností za své jednání – odpovědnost.
- ctít morální i právní normy a dodržováním pravidel přispívat ke kultivaci společnosti – pozitivní vztah k právu.
- nevnímat demokracii jen jako formu vlády, ale především jako způsob pohledu na svět – demokratické smýšlení, tolerance.
- podporovat přesvědčení, že služba a pomoc druhým jsou nejen naší povinností, ale i naší výsadou – solidarita.
- být ochoten podřídit své mínění jinému vidění – kritické myšlení.
Znalostní a dovednostní rovina
soustřeďujeme se na dosažení konkrétních výstupů s důrazem na jejich využití ve „znalostní (informační) společnosti". Tomuto cíli je podřízena i profilace školy; absolvent by měl:
- být připraven na zvládnutí běžných pracovních povinností spojených s nasazováním ICT, měl dostatečné odborné znalosti a dovednosti,
- úspěšně zvládnout závěrečné zkoušky,
- mít všeobecný přehled ve smyslu orientace v aktuálním dění ve společnosti, ve světě a ve vybraných oborech lidského vědění,
- užívat ICT jako běžný pracovní nástroj, orientovat se v ekonomických pojmech.
Úspěch se dostaví za předpokladu naplnění následujících podmínek:
- žák využije podmínek, možností a šancí, které mu škola v maximální míře v průběhu studia nabídne,
- žák bude mít dostatek vůle a chuti překonávat překážky, jednat čestně a dodržovat studijní podmínky a školní řád,
- blízcí budou žáka podporovat a budou se školou aktivně spolupracovat po celou dobu jeho studia.
Absolvent bude disponovat uceleným a širokým všeobecným rozhledem, bude mít nadprůměrné znalosti, poznatky, dovednosti a kompetence, které získá v odborných předmětech (elektrotechnika, el. měření, elektronika, rozvodná zařízení, el. stroje a přístroje, materiály). Způsobem svého myšlení, svými schopnostmi a znalostmi v ničem nezaostane za absolventy škol obdobného typu v zemích Evropské unie.
Studium na SŠ AGC a.s. tak vytváří svým žákům dostatek příležitostí a šancí, aby si v průběhu odborného vzdělávání osvojili klíčové a odborné kompetence a naučili se díky nim vhodně zacházet se svými vědomostmi, dovednostmi a schopnostmi. Škola vytváří pro každého žáka náročné a motivující studijní prostředí, naučí uplatňovat přístupy a metody výuky podporující tvořivost a kritické myšlení, pohotovost a samostatnost žáka, využívat způsoby diferencované výuky, nové organizační formy, zařazovat integrované předměty apod. Předpokládá se vnitřní a hluboký zájem o zvolený obor, o poznání, sebevzdělávání, kázeň a odpovědnost. Žákům je vštěpováno, že dobré základy vzdělání podpořené hlubokou odborností jsou trvalou a nezničitelnou hodnotou, která člověku zůstává po celý život.
Způsob ukončení vzdělávání a potvrzení dosaženého vzdělání:
Studium je zakončeno závěrečnou zkouškou. Dokladem o dosažení středního vzdělání je vysvědčení o závěrečné zkoušce a výuční list. Obsah a organizace závěrečné zkoušky se řídí školským zákonem a vyhláškou o ukončování studia na středních školách.
Dosažené vzdělání opravňuje absolventa ke studiu nástavbového studia příslušného maturitního oboru na střední škole.
Formy a metody realizace ŠVP ve vztahu k rozvoji kompetencí
V ŠVP využíváme formy a metody preferující týmovou a projektovou práci, praktických cvičení.
- vyučovací hodiny povinných předmětů – využíváme metody frontálního, skupinového i projektového vyučování. Pro vybrané předměty mají žáci podporu DUMů v prostředí LMS Moodle což jim umožní udržet kontakt se školou i v době jejich nepřítomnosti. Důraz je kladen na rozvoj všech klíčových kompetencí převážně ve vztahu k praktické výuce - odbornému výcviku. Pro odborný výcvik mají žáci k dispozici jednu dílnu kovo, tři dílny elektro a jednu laboratoř elektrického měření.
- skupiny povinných předmětů podle úrovně a zájmu žáků – vzhledem k organizaci vyučování, je možné více pracovat individuálními metodami výuky. Dále pak týmová práce v předmětu odborný výcvik - praktická cvičení a projekty Tyto formy jsou vhodné především k rozvoji kompetencí k řešení problému, ale i kompetencí k učení a komunikaci.
- jednorázové akce – diskuse, besedy, soutěže, exkurze apod. – tvoří nedílnou součást výchovně vzdělávacího procesu školy. Dotváří podobu a charakteristické rysy školy, nabízí žákům možnost rozvoje kompetencí komunikativních, k podnikavosti, sociálních i občanských.
- praxe slouží především k rozvoji odborných kompetencí, je nedílnou součástí výuky formou odborného výcviku na půdě školy v odborných dílnách či na konkrétních pracovištích závodů.
Očekávané kompetence absolventa:
Klíčové kompetence
-
Kompetence k učení
-
sledovat a hodnotit pokrok při dosahování cílů svého učení, přijímat hodnocení výsledků svého učení ze strany jiných lidí
-
znát možnosti svého dalšího vzdělávání, zejména v oboru a povolání
-
s porozuměním poslouchat mluvené projevy (např. výklad, přednášku, proslov aj.), pořizovat si poznámky
-
využívat ke svému učení různé informační zdroje včetně zkušeností svých i jiných lidí
-
ovládat různé techniky učení, umět si vytvořit vhodný studijní režim a podmínky
-
uplatňovat různé způsoby práce s textem (zvl. studijní a analytické čtení), umět efektivně vyhledávat a zpracovávat informace
-
mít pozitivní vztah k učení a vzdělávání
-
-
Kompetence k řešení problémů
-
porozumět zadání úkolu nebo určit jádro problému, získat informace potřebné k řešení problému, navrhnout způsob řešení, popř. varianty řešení, a zdůvodnit jej, vyhodnotit a ověřit správnost zvoleného postupu a dosažené výsledky
-
uplatňovat při řešení problémů různé metody myšlení a myšlenkové operace
-
volit prostředky a způsoby (pomůcky, studijní literaturu, metody a techniky) vhodné pro splnění jednotlivých aktivit, využívat zkušeností a vědomostí nabytých dříve
-
spolupracovat při řešení problémů s jinými lidmi (týmové řešení)
-
-
Komunikativní kompetence
-
dosáhnout jazykové způsobilosti potřebné pro základní pracovní uplatnění dle potřeb a charakteru příslušné odborné kvalifikace (např. porozumět základní odborné terminologii a základním pracovním pokynům v písemné i ústní formě)
-
pochopit výhody znalosti cizích jazyků pro životní i pracovní uplatnění, být motivováni k prohlubování svých jazykových dovedností
-
vyjadřovat se a vystupovat v souladu se zásadami kultury projevu a chování
-
dosáhnout jazykové způsobilosti potřebné pro základní komunikaci v cizojazyčném prostředí nejméně v jednom cizím jazyce
-
snažit se dodržovat jazykové a stylistické normy i odbornou terminologii
-
zaznamenávat písemně podstatné myšlenky a údaje z textů, popř. projevů jiných lidí
-
účastnit se aktivně diskusí, formulovat a obhajovat své názory a postoje
-
zpracovávat běžné administrativní písemnosti a pracovní dokumenty
-
vyjadřovat se přiměřeně k účelu jednání a komunikační situaci v projevech mluvených i psaných a vhodně se prezentovat
-
formulovat své myšlenky srozumitelně a souvisle, v písemné podobě přehledně a jazykově správně
-
-
Personální a sociální kompetence
-
reagovat adekvátně na hodnocení svého vystupování a způsobu jednání ze strany jiných lidí, přijímat radu i kritiku
-
ověřovat si získané poznatky, kriticky zvažovat názory, postoje a jednání jiných lidí
-
posuzovat reálně své fyzické a duševní možnosti, odhadovat důsledky svého jednání a chování v různých situacích
-
stanovovat si cíle a priority podle svých osobních schopností, zájmové a pracovní orientace a životních podmínek
-
podněcovat práci týmu vlastními návrhy na zlepšení práce a řešení úkolů, nezaujatě zvažovat návrhy druhých
-
přispívat k vytváření vstřícných mezilidských vztahů a k předcházení osobním konfliktům, nepodléhat předsudkům a stereotypům v přístupu k druhým
-
pracovat v týmu a podílet se na realizaci společných pracovních a jiných činností
-
přijímat a plnit odpovědně svěřené úkoly
-
mít odpovědný vztah ke svému zdraví, pečovat o svůj fyzický i duševní rozvoj, být si vědomi důsledků nezdravého životního stylu a závislostí
-
adaptovat se na měnící se životní a pracovní podmínky a podle svých schopností a možností je pozitivně ovlivňovat, být připraveni řešit své sociální i ekonomické záležitosti, být finančně gramotní
-
-
Občanské kompetence a kulturní povědomí
-
podporovat hodnoty místní, národní, evropské i světové kultury a mít k nim vytvořen pozitivní vztah
-
uznávat hodnotu života, uvědomovat si odpovědnost za vlastní život a spoluodpovědnost při zabezpečování ochrany života a zdraví ostatních
-
uznávat tradice a hodnoty svého národa, chápat jeho minulost i současnost v evropském a světovém kontextu
-
zajímat se aktivně o politické a společenské dění u nás a ve světě
-
chápat význam životního prostředí pro člověka a jednat v duchu udržitelného rozvoje
-
jednat v souladu s morálními principy a zásadami společenského chování, přispívat k uplatňování hodnot demokracie
-
uvědomovat si – v rámci plurality a multikulturního soužití – vlastní kulturní, národní a osobnostní identitu, přistupovat s aktivní tolerancí k identitě druhých
-
jednat odpovědně, samostatně a iniciativně nejen ve vlastním zájmu, ale i ve veřejném zájmu
-
dodržovat zákony, respektovat práva a osobnost druhých lidí (popř. jejich kulturní specifika), vystupovat proti nesnášenlivosti, xenofobii a diskriminaci
-
-
Kompetence k pracovnímu uplatnění a podnikatelským aktivitám
-
mít odpovědný postoj k vlastní profesní budoucnosti a tedy i vzdělávání; uvědomovat si význam celoživotního učení a být připraveni přizpůsobovat se měnícím se pracovním podmínkám
-
znát obecná práva a povinnosti zaměstnavatelů a pracovníků
-
rozumět podstatě a principům podnikání, mít představu o právních, ekonomických, administrativních, osobnostních a etických aspektech soukromého podnikání; dokázat vyhledávat a posuzovat podnikatelské příležitosti v souladu s realitou tržního prostředí, svými předpoklady a dalšími možnostmi
-
umět získávat a vyhodnocovat informace o pracovních i vzdělávacích příležitostech, využívat poradenských a zprostředkovatelských služeb jak z oblasti světa práce, tak vzdělávání
-
vhodně komunikovat s potenciálními zaměstnavateli, prezentovat svůj odborný potenciál a své profesní cíle
-
mít přehled o možnostech uplatnění na trhu práce v daném oboru; cílevědomě a zodpovědně rozhodovat o své budoucí profesní a vzdělávací dráze
-
mít reálnou představu o pracovních, platových a jiných podmínkách v oboru a o požadavcích zaměstnavatelů na pracovníky a umět je srovnávat se svými představami a předpoklady
-
-
Matematické kompetence
-
aplikovat matematické postupy při řešení praktických úkolů v běžných situacích
-
číst různé formy grafického znázornění (tabulky, diagramy, grafy, schémata apod.)
-
aplikovat znalosti o základních tvarech předmětů a jejich vzájemné poloze v rovině i prostoru
-
provádět reálný odhad výsledku řešení dané úlohy
-
nacházet vztahy mezi jevy a předměty při řešení praktických úkolů, umět je popsat a využít pro dané řešení
-
správně používat a převádět běžné jednotky
-
používat pojmy kvantifikujícího charakteru
-
-
Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi
-
pracovat s běžným základním a aplikačním programovým vybavením
-
učit se používat nové aplikace
-
pracovat s osobním počítačem a dalšími prostředky informačních a komunikačních technologií
-
pracovat s informacemi z různých zdrojů nesenými na různých médiích (tištěných, elektronických, audiovizuálních), a to i s využitím prostředků informačních a komunikačních technologií
-
uvědomovat si nutnost posuzovat rozdílnou věrohodnost různých informačních zdrojů a kriticky přistupovat k získaných informacím, být mediálně gramotní
-
komunikovat elektronickou poštou a využívat další prostředky online a offline komunikace
-
získávat informace z otevřených zdrojů, zejména pak s využitím celosvětové sítě Internet
-
Odborné kompetence
-
Dbát na bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci
-
osvojili si zásady a návyky bezpečné a zdraví neohrožující pracovní činnosti včetně zásad ochrany zdraví při práci u zařízení se zobrazovacími jednotkami (monitory, displeje apod.), rozpoznali možnost nebezpečí úrazu nebo ohrožení zdraví a byli schopni zajistit odstranění závad a možných rizik
-
znali systém péče státu o zdraví pracujících (včetně preventivní péče, uměli uplatňovat nároky na ochranu zdraví v souvislosti s prací, nároky vzniklé úrazem nebo poškozením zdraví v souvislosti s vykonáváním práce)
-
chápali bezpečnost práce jako nedílnou součást péče o zdraví své i spolupracovníků (i dalších osob vyskytujících se na pracovištích, např. klientů, zákazníků, návštěvníků) i jako součást řízení jakosti a jednu z podmínek získání či udržení certifikátu jakosti podle příslušných norem
-
znali a dodržovali základní právní předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární prevence
-
byli vybaveni vědomostmi o zásadách poskytování první pomoci při náhlém onemocnění nebo úrazu a dokázali první pomoc sami poskytnout
-
-
Usilovat o nejvyšší kvalitu své práce, výrobků nebo služeb
-
dodržovali stanovené normy (standardy) a předpisy související se systémem řízení jakosti zavedeným na pracovišti
-
dbali na zabezpečování parametrů (standardů) kvality procesů, výrobků nebo služeb, zohledňovali požadavky klienta (zákazníka, občana)
-
chápali kvalitu jako významný nástroj konkurenceschopnosti a dobrého jména podniku
-
-
Jednat ekonomicky a v souladu se strategií trvale udržitelného rozvoje
-
efektivně hospodařili se svými finančními prostředky
-
nakládali s materiály, energiemi, odpady, vodou a jinými látkami ekonomicky a s ohledem na životní prostředí
-
znali význam, účel a užitečnost vykonávané práce, její finanční, popř. společenské ohodnocení
-
zvažovali při plánování a posuzování určité činnosti (v pracovním procesu i v běžném životě) možné náklady, výnosy a zisk, vliv na životní prostředí, sociální dopady
-
-
Provádět montážní, opravárenské a údržbářské práce na elektrických zařízeních pod odborným dohledem v souladu s požadavky BOZP a s vyhláškou o odborné způsobilosti v elektrotechnice
-
vykonávali přípravné i finální práce při zhotovování mechanických dílců elektrických strojů, přístrojů, zařízení a různých montážních přípravků
-
demontovali, opravovali a zpětně správně funkčně sestavovali mechanismy nebo části elektrických strojů a zařízení, včetně částí zařízení pro ovládání a řízení
-
zhotovovali kabelové přípojky, pokládali kabely; montovali a připojovali rozvodné skříně, koncovky, přípojky a odbočky, popřípadě lokalizovali možné vzniklé závady na provedené instalaci
-
zapojovali, uváděli do provozu, diagnostikovali a opravovali s pomocí technické dokumentace elektrotechnické obvody nebo zařízení s pasivními i aktivními součástkami a integrovanými obvody, přičemž veškeré úkony jsou prováděny v souladu s platnými ČSN
-
vykonávali přípravné činnosti pro instalaci vodičů, instalačních armatur, rozvaděčů a ochran
-
připevňovali, instalovali a propojovali jednotlivé části elektrické sítě včetně síťových prvků, kontrolovali instalaci, přezkušovali její funkci a připojovali na napětí
-
řešili elektrické obvody a zařízení, volili vhodné materiály a součástky, realizovali řešené obvody či zařízení, oživovali je, kontrolovali jejich funkci a proměřovali provozní parametry
-
zabezpečovali diferencovaně před započetím práce na elektrickém zařízení pracoviště s ohledem na úroveň elektrického připojení k rozvodům vysokého nebo nízkého napětí
-
využívali, v případě potřeby, teoretické a praktické znalosti o poskytování první pomoci, zejména při úrazech elektrickým proudem
-
využívá poznatky platných ČSN a aplikuje je na elektrických zařízení při práci kterou vykonává
-
byli připraveni osvojit si na pracovišti místní pracovní postupy, provozní a bezpečnostní pokyny, směrnice a návody k obsluze, které souvisí s činností na elektrickém zařízení příslušného druhu a napětí
-
diagnostikovali mechanismy otáčivého pohybu, demontovali, vyměňovali a lícovali pouzdrová i valivá ložiska, prováděli jejich údržbu mazáním pohyblivých částí, anebo čistěním dotyků a sběrných ploch
-
rozlišovali druhy točivých elektrických strojů, na základě diagnostikovaných hodnot prováděli opravu stroje, včetně řídící či regulační části
-
rozlišovali při práci různá bezpečnostní a kvalitativní specifika pro nízké, vysoké a velmi vysoké napěťové a výkonové úrovně
-
rozuměli technickým principům vzniku elektrických signálů a jejich přenosu slaboproudým vedením
-
využívali technické poznatky z oblasti úpravy, zpracování a užití rozličných materiálů v elektrikářské praxi
-
rozuměli technickým principům výroby a rozvodu elektrické energie
-
-
Provádět elektrotechnická měření a vyhodnocovat naměřené výsledky
-
navrhovali a dokázali realizovat vhodný měřicí obvod
-
vyhodnocovali naměřené hodnoty účelově pro kontrolu, diagnostiku, odstraňování závad, pro uvádění zařízení do provozu, jeho seřízení a provozní nastavení
-
volili nejvhodnější měřicí metodu pro měření na elektrotechnických a elektronických zařízeních
-
-
Používat technickou dokumentaci
-
schematicky zobrazovali prvky a obvody elektrických a elektronických přístrojů a zařízení
-
rozuměli funkčním, přehledovým, výrobním a montážním elektrotechnickým schématům a využívali znázorněné vztahy při přípravě, plnění a následné kontrole pracovních úkonů
-
rozuměli různým způsobům technického zobrazování
-
znali různé druhy technické a elektrotechnické dokumentace, rozuměli této dokumentaci, tj. rozuměli údajům na elektrotechnických, strojních a stavebních výkresech
-