Učitel MŠ a vychovatel (ZDS)
Střední škola AGC a.s.

Učební plán


Učební plán ročníkový

Povinné předměty1. ročník2. ročníkCelkem
Pedagogika302050
Psychologie302050
Didaktika20 - 20
Výtvarná výchova s metodikou203050
Hudební výchova s metodikou203050
Dramatická výchova s metodikou20 - 20
Tělesná výchova s metodikou20 - 20
Hra na hudební nástroj203050
Biologie dítěte201030
Literární a jazykové praktikum20 - 20
Praxe - 4040
Specializace - 2020
Celkem základní dotace220200420
Celkem disponibilní dotace000
Celkem v ročníku220200420

Volitelné předměty

2. ročník

Specializace
Výtvarná výchova - specializace20
Hudební výchova - specializace20

Před zahájením 2. ročníku si žák zvolí specializaci, a to volbou ze dvou možností: - výtvarná výchova - specializace - hudební výchova - specializace Tyto předměty budou následně obsahem praktické profilové zkoušky v rámci maturitní zkoušky.

Poznámky k učebnímu plánu:

Předměty všeobecného charakteru nejsou do předmětného vzdělávání zahrnuty, neboť danou formu zkráceného dálkového studia může absolvovat pouze úspěšný absolvent středního vzdělávání zakončeného maturitní zkouškou, tento absolvent zmíněnou oblast absolvoval na předešlé střední škole.

Rozpis RVP do ŠVP

Odborné vzdělávání:

Pedagogicko-psychologické vzdělávání: v ŠVP pokryto předmětem Pedagogika, Psychologie, Hra na hudební nástroj, Biologie dítěte

Didaktika pedagogických činností: v ŠVP pokryto předmětem Didaktika, Výtvarná výchova s metodikou, Hudební výchova s metodikou, Dramatická výchova s metodikou, Literární a jazykové praktikum, Praxe a Specializace

 

Vlastní poznámky:

Tělesná výchova s metodikou integruje vzdělávací oblast Vzdělávání pro zdraví a metodiku výchovy.

Praxe je zařazena do 2. ročníku s tím, že v 1. a částečně ve 2. pololetí je náplň směrována na školskou legislativu a administrativu – je realizováno ve škole formou školní praxe, ve 2. pololetí pak jde o praxi konanou přímo na půdě partnerských mateřských škola a školních družin v délce jednoho pracovního týdne, forma praxe odborné. Praxe se uskutečňuje jako praxe souvislá.

Volitelné předměty jsou zařazeny do 2. ročníku formou specializace v hudební a výtvarné výchovy. Svým obsahem navazují na povinné předměty učebního plánu a žákům umožňují profilaci vzhledem k jejich volbě povinně volitelného a profilového maturitního předmětu.

Dělení do skupin:

Dělení do skupin je realizováno jednak z podstaty věci u volitelných předmětů a specializací:

- specializace: Hudební či Výtvarná výchova,

dále pak u předmětů výchovných, kde je nutné jak z hlediska individuálního přístupu, prostorového a materiálního zabezpečení:

- hra na hudební nástroj: 1. a 2. ročník

- hudební výchova s metodikou: 1. a 2. ročník

- dramatická výchova s metodikou: 1. ročníík

- výtvarná výchova s metodikou: 1. a 2. ročník

Začlenění a realizace průřezových témat:

Aplikace průřezových témat do jednotlivých předmětů a ročníků

Průřezová témata prostupují celým vzděláváním jako součást předmětů, ale i mimoškolní činnosti.

Podporují rozvoj osobnosti žáků, jejich postoje a jednání v souladu s etickými normami.

Občan v demokratické společnosti

Aplikaci průřezového tématu podporuje

- demokratické prostředí ve třídě a ve škole, vede žáky ke spolupráci, dialogu, vzájemnému respektu

- zapojení žáků do mimoškolních aktivit ve spolupráci s mateřskými a základními školami

Zásadní úlohu při aplikaci průřezových témat má již žákovi dát předešlé studium právě všeobecně vzdělávacích předmětů a vlastní reálné působení v každodenním životě na pracovišti, ve společnosti.

Člověk a svět práce

Aplikaci průřezového tématu podporuje

- upřednostňování vlastního objevování při řešení konkrétních problémů při práci s konkrétními informacemi a při simulování konkrétních interpersonálních situací

- odborná praxe žáků v reálných pracovních podmínkách

Zásadní úlohu při aplikaci průřezových témat má již žákovi dát předešlé studium právě všeobecně vzdělávacích předmětů a vlastní reálné působení v každodenním životě na pracovišti, ve společnosti, které vedou žáka ke schopnosti reálně posuzovat možnosti pracovního uplatnění v souvislosti s měnícími se ekonomickými a technologickými změnami. Upozorňují na význam potřeby celoživotního učení, sebevzdělání a profesní flexibility.

Zásadní úlohu při aplikaci průřezových témat mají předměty Praxe - písemná komunikace, Pedagogika, Psychologie.

Člověk a životní prostředí

Aplikaci průřezového tématu podporuje především prostředí školy (třídění odpadu, estetická úprava školy, vztahy mezi zaměstnanci školy).

Zásadní úlohu při aplikaci průřezových témat má již žákovi dát předešlé studium právě všeobecně vzdělávacích předmětů a vlastní reálné působení v každodenním životě na pracovišti, ve společnosti, které vedou žáka k pochopení významu přírody a životního prostředí pro člověka a pomáhají budovat hodnotovou orientaci v duchu udržitelného rozvoje a ekologie. Zásadní úlohu při aplikaci průřezového tématu mají předměty Tělesná výchova s metodikou a Biologie dítěte.

Informační a komunikační technologie

Aplikaci průřezového tématu podporuje

- materiální vybavení školy (učebna PC, interaktivní tabule, PC ve třídách a studovně školy, dataprojektory ve třídách, LMS Moodle, IS Bakaláři)

- personální zajištění výuky (plně kvalifikovaný učitel ICT; vysoká proškolenost ostatních

pedagogů a jejich běžné používání PC)

Zásadní úlohu při aplikaci průřezového tématu má předmět Informatika promítnutá do školní praxe. Škola podporuje běžné používání ICT ve všech předmětech k dosažení připravenosti žáků využívat prostředky ICT pro potřeby povolání stejně jako v běžném každodenním životě.

Jednotlivá průřezová témata mají vzdělávací a výchovný charakter a měla by ovlivňovat či korigovat postoje, hodnotový systém a jednání žáků. Rovněž příznivě ovlivňují osvojování klíčových kompetencí.

Průřezová témata jsou realizována integrací při výuce ve vyučovacích předmětech, realizací na kurzech, popřípadě pomocí zvláštních projektů.