Učitel MŠ a vychovatel - dobíhající
Střední škola AGC a.s.

Charakteristika ŠVP


Charakteristika školního vzdělávacího programu
Nestátní škola: Střední škola AGC a.s.
Zřizovatel: AGC Flat Glass Czech, Teplice

Kód a název oboru: 75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika
Název ŠVP: Učitel MŠ a vychovatel
Délka a forma vzdělávání: čtyřleté, denní
Stupeň vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Platnost od: 1. 9. 2014

 

Absolventi vzdělávacích programů konstruovaných na základě tohoto ŠVP se s ohledem na příslušnou specializaci mohou uplatnit především:

- jako učitel mateřské školy nebo jiného zařízení pro děti předškolního věku,

- jako vychovatel nebo pedagog volného času ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání, zejména ve střediscích volného času, školních družinách a školních klubech,

- jako vychovatel ve školských výchovných a ubytovacích zařízeních s výjimkou školských zařízení, u kterých se pro výkon přímé pedagogické činnosti vyžaduje dle § 16(2) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících vysokoškolské vzdělání,

- také v neškolských zařízeních, např. sociálních, zdravotnických, zájmových, kde se pro výkon výchovné a vzdělávací činnosti vyžaduje pedagogická způsobilost (např. denní a týdenní stacionáře pro děti a mládež, azylové domy pro matky v tísni, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, mateřská a rodinná centra apod.)

Metody a formy výuky:

Metody a formy výuky jsou voleny s ohledem na obsah konkrétního učiva a výsledky vzdělávání, kterého se má dosáhnout. Učitelé volí metody podle svých potřeb a zkušeností a s ohledem na charakter vyučovaného předmětu. Uplatňují vhodnou motivaci, která stimuluje práci žáků a nejčastěji se opírá o zájem o zvolený vzdělávací obor. Podobně aplikační příklady jsou vybírány tak, aby se týkaly problematiky obsahového zaměření odborných předmětů. Důraz je kladen na spojení teorie a praxe.

Důraz je kladen na podporování samostatné práce žáků, především na osobní zodpovědnost a samostatnost, schopnost kooperace a týmové spolupráce se záměrem odpovídajícího sebehodnocení a poznání svých možností a ovlivňování žákovských postojů - samostatné práce žáků, skupinové práce, projekty, referáty, prezentace písemné a ústní, společné hodnocení, analýza výsledků a zařazování testů s objektivním vyhodnocováním přes ICT.

Důležitou složkou teoretické výuky je používání názorných pomůcek v různé formě, které žákovi usnadňují pochopení učiva - modely, nástěnné obrazy, instruktážní a výukové video, DUMy a v neposlední řadě i informace získané z internetu a exkurze.

K procvičování a upevňování učiva se využívají různé formy ústních, písemných a praktických cvičení a testů realizovaných přes LMS Moodle, případně Niqes -InspIS SET.

Praktické vyučování umožňuje žákům využití teoretických poznatků v praxi, ověření a rozšíření odborných znalostí a pěstování dovedností potřebných pro daný obor tak, aby žák získal jistotu při provádění praktických činností, byl samostatný, dokázal prakticky použít nabyté znalosti při řešení a plnění praktického úkolu. Ve škole toto realizujeme zařazením školní a odborné praxe, školní v prostorách školy, odborná v MŠ či školních družinách ZŠ.

Délka a forma vzdělávání:

Tento obor vzdělání lze realizovat v těchto formách vzdělávání:

4 roky v denní formě vzdělávání (platí pro tento ŠVP)
-  1 až 2 roky v denní formě vzdělávání ve zkráceném studiu pro absolventy oborů vzdělání ukončených maturitní zkouškou

Večerní, dálkové nebo kombinované vzdělávání je nejvýše o 1 rok delší než vzdělávání v denní formě.

Dosažený stupeň vzdělání:

− střední vzdělání s maturitní zkouškou

- kvalifikační úroveň EQF 4valifikační úroveň EQF 4

Kritéria pro přijetí v denní formě vzdělávání:

-přijímání ke vzdělávání se řídí zákonem č. 561/2004 Sb. ve znění pozdějších předpisů

-splnění podmínek zdravotní způsobilosti uchazečů o vzdělávání v daném oboru vzdělání

Zdravotní způsobilost:

Podmínky zdravotní způsobilosti uchazeče stanoví Nařízení vlády č. 211/2010 Sb., „O soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání, příloha 2“ novelizované Nařízením vlády 367/2012 Sb

Ke studiu je požadováno doložení zdravotní způsobilosti lékařem podle Zákon č. 373/2011 Sb. O specifických zdravotních službách.

Způsob ukončení vzdělávání, potvrzení dosaženého vzdělání a kvalifikace:

Maturitní zkouška; dokladem o získání středního vzdělání s maturitní zkouškou je vysvědčení o maturitní zkoušce. Konání maturitní zkoušky se řídí školským zákonem a příslušným prováděcím právním předpisem. Maturitní zkouška se zkládá ze společné (státní) a profilové (školní) části:

Společná část maturitní zkoušky:

Vychází ze Školského zákona, kde v současnosti jsou povinnými didaktické testy předmětů český jazyk, volitelným matematika nebo cizí jazyk

Profilová část maturitní zkoušky:

Ředitel školy určí nabídku povinných zkoušek tak, aby nejméně dvě ze tří zkoušek žák konal ze vzdělávací oblasti odborného vzdělávání.

Skladba předmětů maturitní zkoušky:

společná část (státní): zkušebními předměty jsou český jazyk a literatura a druhý předmět - matematika či cizí jazyk, které si žák zvolí na přihlášce k MZ (didaktické testy)

profilová: český jazyk a literatura (písemná práce a ústní zkouška), cizí jazyk (písemná práce a ústní zkouška) - pokud byl zvolen jako zkušební předmět, pedagogika, psychologie praktická zkouška z oblasti didaktiky hudební nebo výtvarné výchovy, nepovinná zkouška: HVM, VVM.

Bližší informace o náplni a formě profilových zkoušek jsou zveřejňovány na WWW stránkách školy včetně vlastních témat profilové zkoušky.

Upřesnění profilové zkoušky:
Ústní: Český jazyk a lieratura, Cizí jazyk (pokud byl zvolen jako zkušební předmět), Pedagogika, Psychologie

Písemná zkouška: Český jazyk a literatura, Cizí jazyk


Praktická zkouška
Nepovinná zkouška: Hudební výchova s metodikou, Výtvarná výchova s metodikou


Rámcová náplň zkoušky:
Pedagogika: Vlastní pedagogika a její druhy, diagnostika, vzdělávací systém, didaktika, metodiky tělesné výchovy, výtvarné výchovy, hudební výchovy, dramatické výchovy, metodika jazykové a literární výchovy
Psychologie: Obecná psychologie, psychologie osobnosti, vývojová psychologie, sociální psychologie, spolupráce s rodinou, vývoj osobnosti, biologie dítěte, komunikační strategie a rétorika
Praktická zkouška: Hra na hudební nástroj, představení a obhajoba vlastní výtvarné tvorby, vlastní dramatické tvorby 

Vlastní ukončení vzdělávání:

Vzdělání v tomto oboru se ukončuje maturitní zkouškou, viz výše. Žák může konat maturitní zkoušku, pokud úspěšně ukončil poslední ročník středního vzdělávání.

Před zahájením písemné, popřípadě ústní zkoušky, se žáci nezúčastňují vyučování po dobu 5 vyučovacích dnů.

Žák přestává být žákem školy dnem, který následuje po dni vydání maturitního vysvědčení.

Pokud maturitní zkoušku vykoná neúspěšně, nebo ji nekoná v řádném termínu, přestává být žákem 30. června roku, v němž měl vzdělávání řádně ukončit.

Kurikulární rámce pro jednotlivé oblasti vzdělávání

Kurikulární rámce vymezují závazný obsah všeobecného a odborného vzdělávání a požadované výsledky vzdělávání. Obsah vzdělávání se člení na vzdělávací oblasti a obsahové okruhy. Ty jsou následně realizovány zvolenými předměty s dotací vycházející s dotace oblastí a disponibilních hodin.

Výsledky vzdělávání jsou stanoveny jednotně pro všechny žáky, je však zřejmé, že kvalita (úroveň) jejich osvojení bude záviset také na učebních předpokladech a motivaci každého žáka.

Přehled vzdělávacích oblastí:

- Jazykové vzdělávání a komunikace

- Společenskovědní vzdělávání

- Přírodovědné vzdělávání

- Matematické vzdělávání

- Estetické vzdělávání

- Vzdělávání pro zdraví

- Vzdělávání v informačních a komunikačních technologiích

- Ekonomické vzdělávání

- Odborné vzdělávání

Estetické vzdělávání škola integruje do vzdělávání jazykového - předmět Český jazyk a literatura.

CELKOVÉ POJETÍ VÝUKY

Celkové pojetí ŠVP:

a) ŠVP je zpracován podle RVP Předškolní a mimoškolní pedagogika.

b) Vzdělávací obsah je sestaven ze všech vzdělávacích oblastí uvedeného RVP a je rovnoměrně rozložen do odborných a všeobecných vyučovacích předmětů.

c) Během studia je kladen důraz na souvislosti a mezioborové vztahy, průřezová témata. Ty jsou pokryta buď přímo předmětem, projektem či vlastním učivem daného předmětu. Klíčové kompetence jsou zahrnuty u jednotlivých předmětů jako preambule, následují výsledky vzdělávání a vlastní učivo. Vše je podtrženo výčtem kritérií hodnocení.

d) Žáci si mohou v prvním ročníku volit jazyk anglický nebo německý. Volitelným předmětem je i specializace hudební výchova či výtvarná výchova ve 4. ročníku ve vazbě na praktickou zkoušku profilové části maturitní zkoušky.

e) Během studia je kladen důraz na uživatelské zvládnutí informačních a komunikačních technologií, využíváním těchto technologií ve výuce všech předmětů. Své místo v ŠVP má i výuka k ekonomickému myšlení a finanční gramotnosti.

f) Některé vzdělávací oblasti jsou integrovány např. Estetické vzdělávání (ČJL) a Vzdělávání pro zdraví (TV), je však kladen velký důraz na provázanost učebních osnov ve všech předmětech.

g) ŠVP dále žákům poskytuje:

- větší motivaci ke studiu

- získání odbornosti

- trvalejší a hlubší pracovní návyky

- začlenění projektové výuky

- lepší znalost cizích jazyků a způsobu vyjadřování se

Z hlediska obsahu vzdělání jsou v oboru Pedagogika předškolní a mimoškolní výchovy stěžejní tyto odborné předměty – psychologie, pedagogika, didaktika s metodikou pro hudební, výtvarnou, tělesnou a dramatickou výchovu, biologie dítěte a vlastní praxe, vycházejí z okruhů Pedagogicko-psychologického vzdělávání a Didaktiky pedagogických činností, tedy odborného vzdělávání. Tyto předměty jsou základem pro odborný rozvoj žáků a jsou důležité pro přípravu žáků k profilové části ústní a praktické maturitní zkoušky. Všeobecně vzdělávací předměty - matematika, český jazyk, cizí jazyky, informační a komunikační technologie, společenskovědní a přírodovědné předměty - umožňují seznámit žáky se zákonitostmi přírodních věd, poznat zákonitosti historického, společenského ekonomického a technického rozvoje a jsou důležité pro přípravu žáků na společnou část maturitní zkoušky. Všeobecné a především odborné předměty přispívají k rozšíření a prohloubení učiva a vytvářejí prostor pro odbornou orientaci studijního oboru podle potřeb regionu, předpokladů a zájmů žáků.

ORGANIZACE VÝUKY

Výuka je organizována ve čtrnáctidenních cyklech. Teoretická výchova je dislokována do příslušných učeben všeobecných a odborných předmětů. Praktické vyučování - praxe slouží především k rozvoji odborných kompetencí, je nedílnou součástí výuky od 2. ročníku a je koncipovano buď jako školní v předmětu Praxe nebo jako odborná (týdenní v počtu dle RVP) praxe na konkrétních MŠ a školních družinách či domovech mládeže. Školní praxe je začleněna do 3. a 4. ročníku s tím, že probíhá v prostorách školy a je zaměřena na administrativní a legislativní zabezpečení předškolní a mimoškolní výuky s časovou dotací celý den ve dvoutýdenním cyklu. Ve 2., 3. a 4. ročníku je zařazována týdenní odborná praxe, která probíhá přímo na pracovištích mateřských škol a školních družin s dotací 10 týdnů za celé studium. Praxe je doplněna realizováním dětských představení v MŠ, exkurzemi do domova mládeže a jiných sociálních zařízení.

 ZPŮSOB HODNOCENÍ ŽÁKŮ

Klasifikace žáků za první a druhé pololetí školního roku probíhá dle Klasifikačního řádu, který je součástí Školního řádu, další v kapitole autoevaluace školy. Klasifikační řád respektuje i specifika hodnocení žáků s IVP, žáků se specifickými poruchami učení, žáků se zdravotním omezením a žáků mimořádně nadaných.

VZDĚLÁVÁNÍ ŽÁKŮ SE SPECIÁLNÍMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI

Integrujeme žáky s SVP. V současné době zajišťuje tuto péči výchovný poradce, všichni učitelé teoretických a odborných předmětů a praxe. Naši pedagogové sdílejí filozofii integrace a věnují se žákům se speciálními potřebami, nevydělujeme tyto žáky a zároveň jim zajišťujeme potřebnou podporu pro výuku naplňováním individuálních vzdělávacích plánů. Své místo zde má i cílená podpora eLearningu prostřednictvím DUMů a LMS Moodle.

Žáci se SVP mohou studovat na SŠ AGC a.s. pouze v případech, které neodporují profilu absolventa a splňují kritéria na přijetí ke studiu (viz výše uvedené kapitoly).

Doporučení PPP (výsledky vyšetření) jsou uložena u výchovného poradce, který rozhoduje a zapracovává, jakým způsobem se k daným žákům má přistupovat a s tímto seznamuje vyučující. Žáci mají možnost spolupráce s výchovným poradcem a odborníky z PPP. Žák se speciálními vzdělávacími potřebami může být vzděláván podle individuálního vzdělávacího plánu (IVP) na základě písemného doporučení školského poradenského zařízení.

Žáci se specifickými vzdělávacími potřebami (dále SVP) mohou být vzděláváni podle individuálních vzdělávacích plánů (dále IVP), případně jim poskytujeme příslušné úlevy (časové, pomůcky…). Při tvorbě IVP škola spolupracuje se školskými poradenskými zařízeními, která provádějí diagnostiku žáků, příslušnými žáky a především s jejich zákonými zástupci.

Žákům se SVP škola zajišťuje podmínky odpovídající jejich vzdělávacím potřebám. Jedná se o žáky se zdravotním znevýhodněním (zdravotní oslabení, dlouhodobá nemoc nebo lehčí zdravotní poruchy vedoucí k poruchám učení a chování) a sociálním znevýhodněním (rodinné prostředí s nízkým sociálně kulturním postavením, ohrožení sociálně patologickými jevy, nařízená ústavní výchova nebo uložená ochranná výchova, postavení azylanta).

Pro žáky se zdravotním znevýhodněním se při přijímání ke vzdělávání a při jeho ukončování stanoví vhodné podmínky odpovídající jejich potřebám. Při hodnocení žáků se SVP se přihlíží k charakteru znevýhodnění. Pro pohybově znevýhodněné žáky však škola nemá bezbariérový přístup a není i schopna ho realizovat (organizace výuky - výuka probíhá ve specializovaných učebnách a v různých budovách). Škola umožňuje používání kompenzačních pomůcek a prodlužuje čas u jednotlivých činností těchto jedinců.

U žáků s vývojovými poruchami učení i u ostatních žáků se SVP je v jednotlivých předmětech zohledňován vliv jejich poruchy na výsledky vzdělávání, při hodnocení žáků je brán zřetel na druh a stupeň jejich znevýhodnění. Škola umožňuje používání kompenzačních pomůcek a prodlužuje čas u jednotlivých činností těchto jedinců.

Škola podporuje další vzdělávání pedagogických pracovníků zaměřené na zkvalitnění jejich práce se žáky se SVP.

Žákům z odlišného kulturního a jazykového prostředí, případně ze sociálně znevýhodňujícího prostředí škola umožňuje vzdělávání vypracováním IVP, případně úpravou stávajících vzdělávacích plánů, poskytuje jim pomoc při doučování a rozvíjí spolupráci s rodinami těchto žáků.

Při maturitních zkouškách mají žáci registrovaní u PPP delší čas na přípravu, případně i možnost pomoci asistenta.

Poradenské služby školy:

Oblast výchovného poradenství zabezpečuje výchovný poradce a školní metodik primární prevence. Pro svou funkci je kvalifikován, má příslušné vzdělání a odpovídající praxi.

Zajišťuje:

- profesní poradenství

- práce se žáky se specifickými poruchami učení

- poradenská činnost pro žáky vyžadující speciální metody učení

- řešené případy sociálně patologických jevů

- spolupráce s rodinou

- odborná pomoc v oblasti práce s mládeží ve volném čase

Funkci metodika – preventisty integrujeme vzhledem k velikosti školy s výchovným poradenstvím. Zaměření je koordinováno Plánem primární prevence.

Spolupráce s odbornými pedagogicko-psychologickými pracovišti:

- Pedagogicko-psychologická poradna pro středoškolskou mládež; vývojové poruchy učení; profesionální orientace; přednášková činnost; psychosociální výcvik;

- poradenské dny – Středisko výchovné péče;

- oblast prevence sociálně patologických jevů – PEER program;

- Speciálně pedagogické centrum pro tělesně postižené;

- výukové obtíže – Psychiatrické oddělení nemocnice;

- doporučení pro nemocné žáky – Pracoviště prevence patologických jevů.

Prevence sociálně patologických jevů

Metodik prevence vytváří ve spolupráci s pedagogickým týmem „Minimální preventivní program“ pro daný školní rok. Koordinuje jeho realizaci. Součástí prevence jsou metody výuky - otevřený dialog a vstřícný vztah učitele a žáka, intenzivní komunikace s rodiči atd. Prevence probíhá i v rámci výuky jednotlivých vzdělávacích oblastí i při realizaci průřezových témat. Metodik - výchovný poradce je v kontaktu s oddělením péče o dítě příslušných úřadů městských částí a kurátory pro děti a mládež a sdruženími poskytujícími služby v této oblasti. Škola monitoruje rizika sociálně patologických jevů a při varovných signálech koordinuje postup výchovný poradce, svolává setkání s rodiči, konzultace s žáky a nabízí podporu a poradenství. Škola spolupracuje s dalšími organizacemi v oblasti prevence sociálně patologických jevů, využívá vybrané programy. Do oblasti prevence jsou zapojeni i žáci prostřednictvím studentské rady.

Psychologická péče

Na třídní učitele a výchovného poradce - preventisty školy se mohou žáci kdykoli ve škole obrátit a požádat ho o konzultaci a podporu v obtížných psychosociálních situacích. Výchovný poradce školy pomáhá s řešením konfliktů mezi žáky, podporuje optimální komunikaci mezi rodiči, učiteli a žáky (mediace). Podporuje rozvoj pozitivních vztahů a řešení konfliktů v rámci třídy. Nabízí individuální pohovory rodičům v případě psychosociální krize v souvislosti s výchovou, péčí o děti, vztahem mezi rodičem a dítětem. Poskytuje konzultace a podporu učitelům v práci s žákem s potížemi v učení, v chování, v sebepojetí, ve vztahu k učiteli, k druhým lidem. Podává informace o dalších subjektech zajišťujících psychologickou a sociální péči.

Zabezpečení výuky žáků mimořádně nadaných

Žáci mimořádně nadaní mohou během studia studovat podle individuálního vzdělávacího plánu. Aktivní sportovci mohou mít povoleno individuální uvolňování s výuky na dobu tréninků a zápasů. Pravidla jsou daná školním řádem. Při studiu je věnována individuální péče žákům s nadáním, především prostřednictvím jejich zapojení do různých soutěží a metodickou pomocí při řešení náročnějších úkolů. Všichni žáci mají volný přístup do knihovny a na počítače s připojením na internet.

REALIZACE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI A POŽÁRNÍ PREVENCE

Neoddělitelnou součástí teoretické i praktické výuky je problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, hygieny práce a požární ochrany. Ve výchovně vzdělávacím procesu musí výchova k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci vycházet z platných právních předpisů, zákonů, prováděcích vládních nařízení, vyhlášek a norem. Výklad musí směřovat od všeobecného ke konkrétnímu, tj. specifickému pro obor vzdělání. Poučení žáků o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, jakož i ověření znalostí žáků musí být prokazatelné a je součástí tematických plánů jako úvodní pasáž předmětu. Problematika OBP je rovněž začleněna do laboratorních řádů příslušných učeben.

Prostory pro výuku musí odpovídat požadavkům stanoveným zdravotnickými předpisy. Nácvik a procvičování činností mohou žáci vykonávat při výuce pouze v rozsahu stanoveném obsahem učiva a v souladu s požadavky právních předpisů upravujících zákazy prací pro mladistvé a v souladu s podmínkami, za nichž mohou mladiství konat tyto práce z důvodu přípravy na povolání.

 Základními podmínkami bezpečnosti a ochrany zdraví při práci se rozumí:

1. Důkladné a prokazatelné seznámení žáků s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a protipožárními předpisy.

2. Používání technického vybavení, které odpovídá bezpečnostním a protipožárním předpisům.

3. Vykonávání stanoveného dozoru