Učitel MŠ a vychovatel - dobíhající
Střední škola AGC a.s.

Profil absolventa


Profil absolventa školního vzdělávacího programu
Nestátní škola: Střední škola AGC a.s.
Zřizovatel: AGC Flat Glass Czech, Teplice
Kód a název oboru: 75-31-M/01 Předškolní a mimoškolní pedagogika
Název ŠVP: Učitel MŠ a vychovatel
Délka a forma vzdělávání: čtyřleté, denní
Stupeň vzdělání: střední vzdělání s maturitní zkouškou
Platnost od: 1. 9. 2014 

 

UPLATNĚNÍ ABSOLVENTA V PRAXI:

Absolvent se uplatní jako učitel mateřské školy nebo jiného zařízení pro děti předškolního věku, jako vychovatel nebo pedagog volného času ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání, zejména ve střediscích volného času, školních družinách a školních klubech, nebo jako vychovatel ve školských výchovných a ubytovacích zařízeních s výjimkou školských zařízení, u kterých se pro výkon přímé pedagogické činnosti vyžaduje dle §16(2) zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících vysokoškolské vzdělání. Absolvent se uplatní také v neškolských zařízeních, např. sociálních, zdravotnických, zájmových, kde se pro výkon výchovné a vzdělávací činnosti vyžaduje pedagogická způsobilost.

Absolvent je připraven pro výkon výchovně-vzdělávací a zájmové činnosti zaměřené na výchovu a vzdělávání dětí předškolního a mladšího školního věku a na další studium na vyšších nebo vysokých školách obdobného zaměření. Absolventi mají předpoklady dále pokračovat ve studiu na vysokých školách, a to především ve studiu pedagogických, psychologických, sociologických a uměleckých oborů.

V průběhu studia získají absolventi ucelené vědomosti v oblasti vzdělávání dětí předškolního věku a v práci s dětmi ve výchovných institucích především pro mimoškolní výchovu; získají dostatečné vědomosti z metodiky tělesné, výtvarné, hudební a dramatické výchovy; získávají dobrou dovednost aplikovat informační a komunikační technologie; znalost anglického nebo německého jazyka na úrovni běžné hovorové; osvojí si středoškolské matematické znalosti, znalosti společenskovědní a přírodovědní; získají vědomosti nutné pro ekologickou výchovu a další všeobecné a především odborné vědomosti pedagogicko-psychologického charakteru. Žáci získávají v průběhu pedagogické praxe také odborné dovednosti a návyky nutné pro práci s předškolními dětmi. Z uvedeného je patrný široký rozsah jejich všeobecných vědomostí a odborných znalostí a dovedností.

Odborné pedagogické vzdělání chápeme jako schopnost samostatně a svobodně myslet, jako otevřený prostor pro rozvoj obecných postojů, dovedností a znalostí, které našim absolventům umožní v průběhu života orientovat se v otevřené společnosti a získávat další odbornou kvalifikaci s ohledem na vlastní aktuální potřeby.

Žáci během studia získají kompetence potřebné především pro profesní orientaci. Absolvent SŠ AGC a.s. je také vybaven znalostmi, dovednostmi a návyky potřebnými k dalšímu odpovědnému studiu na různých pedagogických oborech vysokých škol dle vlastních preferencí. Tyto schopnosti jsou obsažené v následujících rovinách:

Postojová rovina

náš absolvent by měl mít položeny základy vlastního hodnotového systému v kulturním rámci euroatlantické civilizace a měl by dokázat:

  • uvědomit si své přednosti a kvality (vlastní hodnotu), stejně jako rezervy a hranice, stanovit si životní mantinely – sebevědomí.
  • uvědomit si vztah mezi vlastní svobodou a odpovědností za své jednání – odpovědnost.
  • ctít morální i právní normy a dodržováním pravidel přispívat ke kultivaci společnosti – pozitivní vztah k právu.
  • nevnímat demokracii jen jako formu vlády, ale především jako způsob pohledu na svět – demokratické smýšlení, tolerance.
  • podporovat přesvědčení, že služba a pomoc druhým jsou nejen naší povinností, ale i naší výsadou – solidarita.
  • být ochoten podřídit své mínění jinému vidění – kritické myšlení.

Znalostní a dovednostní rovina

soustřeďujeme se na dosažení konkrétních výstupů s důrazem na jejich využití ve „znalostní (informační) společnosti". Tomuto cíli je podřízena i profilace školy; absolvent by měl:

  • být připraven na zvládnutí běžných pracovních povinností spojených s výchovou dětí předškolního věku, měl dostatečné odborné znalosti a dovednosti,
  • úspěšně zvládnout maturitní zkoušky ve zvolené úrovni,
  • zvládnout anglický nebo německý jazyk na úrovni, která mu umožní využít jej jako studijní nebo pracovní jazyk v další kariéře,
  • mít všeobecný přehled ve smyslu orientace v aktuálním dění ve společnosti, ve světě a ve vybraných oborech lidského vědění,
  • užívat ICT zejména jako běžný pracovní nástroj, orientovat se v ekonomických pojmech.

Úspěch se dostaví za předpokladu naplnění následujících podmínek:

  • žák využije podmínek, možností a šancí, které mu škola v maximální míře v průběhu studia nabídne,
  • žák bude mít dostatek vůle a chuti překonávat překážky, jednat čestně a dodržovat studijní podmínky a školní řád,
  • rodiče (blízcí) budou žáka podporovat a budou se školou aktivně spolupracovat po celou dobu jeho studia.

Absolvent bude disponovat uceleným a širokým všeobecným rozhledem, bude mít nadprůměrné znalosti, poznatky, dovednosti a kompetence, které získá v odborných předmětech (pedagogika, psychologie, didaktika, hudební, výtvarná a dramatická výchova s metodikou, biologie dítěte a praxe), v oborech vybraných podle svého dalšího zaměření - ve volitelných předmětech (specializačních výchovách hudebních a výtvarných). Způsobem svého myšlení, svými schopnostmi a znalostmi v ničem nezaostane za absolventy škol obdobného typu v zemích Evropské unie.

Studium na SŠ AGC a.s. tak vytváří svým žákům dostatek příležitostí a šancí, aby si v průběhu odborného vzdělávání osvojili klíčové a odborné kompetence a naučili se díky nim vhodně zacházet se svými vědomostmi, dovednostmi a schopnostmi. Škola vytváří pro každého žáka náročné a motivující studijní prostředí, naučí uplatňovat přístupy a metody výuky podporující tvořivost a kritické myšlení, pohotovost a samostatnost žáka, využívat způsoby diferencované výuky, nové organizační formy, zařazovat integrované předměty apod. Předpokládá se vnitřní a hluboký zájem o zvolený obor, o poznání, sebevzdělávání, kázeň a odpovědnost. Žákům je vštěpováno, že dobré základy vzdělání podpořené hlubokou odborností jsou trvalou a nezničitelnou hodnotou, která člověku zůstává po celý život.

Způsob ukončení vzdělávání a potvrzení dosaženého vzdělání, stupeň dosaženého vzdělání

Vzdělávání je ukončené maturitní zkouškou. Konání maturitní zkoušky se řídí zákonem č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším a jiném vzdělávání (školský zákon) a příslušnými prováděcími předpisy v platném znění. Dokladem o získání středního vzdělání s maturitní zkouškou je vysvědčení o maturitní zkoušce. Absolvent se může ucházet o studium v navazujících studijních vzdělávacích programech na vyšších odborných školách nebo vysokých školách, je připraven dále rozvíjet své znalosti v rámci celoživotního učení. Obsahová náplň maturitních zkoušek je konkretizována v části Charakteristika ŠVP.

Formy a metody realizace ŠVP ve vztahu k rozvoji kompetencí

V ŠVP využíváme formy a metody preferující dělení žáků do menších skupin (výtvarná výchova s metodikou, hudební výchova s metodikou, dramatická výchova s metodikou, tělesná výchova s metodikou, hra na hudební nástroj, cizí jazyk a specializační výchovy).

  • vyučovací hodiny povinných předmětů – využíváme metody frontálního, skupinového i projektového vyučování. Pro vybrané předměty mají žáci podporu DUMů v prostředí LMS Moodle což jim umožní udržet kontakt se školou i v době jejich nepřítomnosti. Důraz je kladen na rozvoj všech klíčových kompetencí a dosažení výsledků vzdělávání..
  • skupiny povinných předmětů podle úrovně a zájmu žáků – vzhledem k organizaci vyučování, škola vytváří předpoklady pro individuální metody výuky. Jde především o cizí jazyky, kdy je třída dělena na úrovně podle jazykových znalostí, dále pak o výuku jednotlivých výchov. Tyto formy jsou vhodné především k rozvoji kompetencí k řešení problému, ale i kompetencí k učení a komunikaci.
  • jednorázové akce – diskuse, besedy, soutěže, exkurze apod. – tvoří nedílnou součást výchovně vzdělávacího procesu školy a jsou navázány na Minimální preventivní program školy. Dotváří podobu a charakteristické rysy školy, nabízí žákům možnost rozvoje kompetencí komunikativních, k podnikavosti, sociálních i občanských.
  • zahraniční cesty jsou koncipovány jako studijně-poznávací cesty a cesty pracovní s jasně vymezeným programem, řešením projektů a dlouhodobou přípravou. Tato forma výuky rozvíjí především kompetence k učení, k řešení problémů, komunikativní a občanské kompetence. Daná činnost je řízena koordinátorem mezinárodních vztahů a je zakonponována do plánu mezinárodních vztahů.
  • dlouhodobé projekty a soutěže – doplňují formy používané k naplnění cílů ŠVP a k rozvoji všech základních kompetencí. Jde především o aktivity dlouhodobé povahy, na nichž se podílejí žáci různých ročníků i druhů studia v rámci naší školy.
  • povinná pedagogická praxe slouží především k rozvoji odborných kompetencí, je nedílnou součástí výuky od 1. ročníku a je koncipovaná buď jako školní v předmětu Praxe nebo jako odborná (týdenní v počtu dle RVP) praxe na konkrétních MŠ, školních družinách nebo v domech dětí a mládeže. Žáci absolvují povinnou praxi ve všech uvedených zařízení s pedagogickými výstupy.
  • povinné sportovně turistické kurzy - jsou nedílnou součástí odborné přípravy žáka studovaného oboru, zahrnují lyžařský kurz, kurz plavání, vodácký kurz, turisický kurz, cykllistický kurz.

Očekávané kompetence absolventa:

Klíčové kompetence

  • Kompetence k učení

    • uplatňovat různé způsoby práce s textem (zvl. studijní a analytické čtení), umět efektivně vyhledávat a zpracovávat informace; být čtenářsky gramotný
    • s porozuměním poslouchat mluvené projevy (např. výklad, přednášku, proslov aj.), pořizovat si poznámky
    • mít pozitivní vztah k učení a vzdělávání
    • ovládat různé techniky učení, umět si vytvořit vhodný studijní režim a podmínky
    • znát možnosti svého dalšího vzdělávání, zejména v oboru a povolání
    • využívat ke svému učení různé informační zdroje včetně zkušeností svých i jiných lidí
    • sledovat a hodnotit pokrok při dosahování cílů svého učení, přijímat hodnocení výsledků svého učení ze strany jiných lidí
  • Kompetence k řešení problémů

    • spolupracovat při řešení problémů s jinými lidmi (týmové řešení)
    • uplatňovat při řešení problémů různé metody myšlení (logické, matematické, empirické) a myšlenkové operace
    • volit prostředky a způsoby (pomůcky, studijní literaturu, metody a techniky) vhodné pro splnění jednotlivých aktivit, využívat zkušeností a vědomostí nabytých dříve
    • porozumět zadání úkolu nebo určit jádro problému, získat informace potřebné k řešení problému, navrhnout způsob řešení, popř. varianty řešení, a zdůvodnit jej, vyhodnotit a ověřit správnost zvoleného postupu a dosažené výsledky
  • Komunikativní kompetence

    • vyjadřovat se přiměřeně k účelu jednání a komunikační situaci v projevech mluvených i psaných a vhodně se prezentovat
    • zpracovávat administrativní písemnosti, pracovní dokumenty i souvislé texty na běžná i odborná témata
    • dodržovat jazykové a stylistické normy i odbornou terminologii
    • formulovat své myšlenky srozumitelně a souvisle, v písemné podobě přehledně a jazykově správně
    • účastnit se aktivně diskusí, formulovat a obhajovat své názory a postoje
    • dosáhnout jazykové způsobilosti potřebné pro komunikaci v cizojazyčném prostředí nejméně v jednom cizím jazyce
    • dosáhnout jazykové způsobilosti potřebné pro pracovní uplatnění dle potřeb a charakteru příslušné odborné kvalifikace (např. porozumět běžné odborné terminologii a pracovním pokynům v písemné i ústní formě)
    • zaznamenávat písemně podstatné myšlenky a údaje z textů a projevů jiných lidí (přednášek, diskusí, porad apod.)
    • vyjadřovat se a vystupovat v souladu se zásadami kultury projevu a chování
    • chápat výhody znalosti cizích jazyků pro životní i pracovní uplatnění, být motivováni k prohlubování svých jazykových dovedností v celoživotním učení
  • Personální a sociální kompetence

    • adaptovat se na měnící se životní a pracovní podmínky a podle svých schopností a možností je pozitivně ovlivňovat, být připraveni řešit své sociální i ekonomické záležitosti, být finančně gramotní
    • pracovat v týmu a podílet se na realizaci společných pracovních a jiných činností
    • ověřovat si získané poznatky, kriticky zvažovat názory, postoje a jednání jiných lidí
    • mít odpovědný vztah ke svému zdraví, pečovat o svůj fyzický i duševní rozvoj, být si vědomi důsledků nezdravého životního stylu a závislostí
    • přispívat k vytváření vstřícných mezilidských vztahů a k předcházení osobním konfliktům, nepodléhat předsudkům a stereotypům v přístupu k druhým
    • přijímat a plnit odpovědně svěřené úkoly
    • podněcovat práci týmu vlastními návrhy na zlepšení práce a řešení úkolů, nezaujatě zvažovat návrhy druhých
    • stanovovat si cíle a priority podle svých osobních schopností, zájmové a pracovní orientace a životních podmínek
    • reagovat adekvátně na hodnocení svého vystupování a způsobu jednání ze strany jiných lidí, přijímat radu i kritiku
    • posuzovat reálně své fyzické a duševní možnosti, odhadovat důsledky svého jednání a chování v různých situacích
  • Občanské kompetence a kulturní povědomí

    • jednat odpovědně, samostatně a iniciativně nejen ve vlastním zájmu, ale i ve veřejném zájmu
    • uvědomovat si – v rámci plurality a multikulturního soužití – vlastní kulturní, národní a osobnostní identitu, přistupovat s aktivní tolerancí k identitě druhých
    • zajímat se aktivně o politické a společenské dění u nás a ve světě
    • dodržovat zákony, respektovat práva a osobnost druhých lidí (popř. jejich kulturní specifika), vystupovat proti nesnášenlivosti, xenofobii a diskriminaci
    • jednat v souladu s morálními principy a zásadami společenského chování, přispívat k uplatňování hodnot demokracie
    • uznávat tradice a hodnoty svého národa, chápat jeho minulost i současnost v evropském a světovém kontextu
    • podporovat hodnoty místní, národní, evropské i světové kultury a mít k nim vytvořen pozitivní vztah
    • chápat význam životního prostředí pro člověka a jednat v duchu udržitelného rozvoje
    • uznávat hodnotu života, uvědomovat si odpovědnost za vlastní život a spoluodpovědnost při zabezpečování ochrany života a zdraví ostatních
  • Kompetence k pracovnímu uplatnění a podnikatelským aktivitám

    • mít reálnou představu o pracovních, platových a jiných podmínkách v oboru a o požadavcích zaměstnavatelů na pracovníky a umět je srovnávat se svými představami a předpoklady
    • umět získávat a vyhodnocovat informace o pracovních i vzdělávacích příležitostech, využívat poradenských a zprostředkovatelských služeb jak z oblasti světa práce, tak vzdělávání
    • mít odpovědný postoj k vlastní profesní budoucnosti a tedy i vzdělávání; uvědomovat si význam celoživotního učení a být připraveni přizpůsobovat se měnícím se pracovním podmínkám
    • mít přehled o možnostech uplatnění na trhu práce v daném oboru; cílevědomě a zodpovědně rozhodovat o své budoucí profesní a vzdělávací dráze
    • rozumět podstatě a principům podnikání, mít představu o právních, ekonomických, administrativních, osobnostních a etických aspektech soukromého podnikání; dokázat vyhledávat a posuzovat podnikatelské příležitosti v souladu s realitou tržního prostředí, svými předpoklady a dalšími možnostmi
    • vhodně komunikovat s potenciálními zaměstnavateli, prezentovat svůj odborný potenciál a své profesní cíle
    • znát obecná práva a povinnosti zaměstnavatelů a pracovníků
  • Matematické kompetence

    • správně používat a převádět běžné jednotky
    • nacházet vztahy mezi jevy a předměty při řešení praktických úkolů, umět je vymezit, popsat a správně využít pro dané řešení
    • číst a vytvářet různé formy grafického znázornění (tabulky, diagramy, grafy, schémata apod.)
    • používat pojmy kvantifikujícího charakteru
    • provádět reálný odhad výsledku řešení dané úlohy
    • aplikovat znalosti o základních tvarech předmětů a jejich vzájemné poloze v rovině i prostoru
    • efektivně aplikovat matematické postupy při řešení různých praktických úkolů v běžných situacích
  • Kompetence využívat prostředky informačních a komunikačních technologií a pracovat s informacemi

    • získávat informace z otevřených zdrojů, zejména pak s využitím celosvětové sítě Internet
    • pracovat s informacemi z různých zdrojů nesenými na různých médiích (tištěných, elektronických, audiovizuálních), a to i s využitím prostředků informačních a komunikačních technologií
    • učit se používat nové aplikace
    • komunikovat elektronickou poštou a využívat další prostředky online a offline komunikace
    • uvědomovat si nutnost posuzovat rozdílnou věrohodnost různých informačních zdrojů a kriticky přistupovat k získaných informacím, být mediálně gramotní
    • pracovat s osobním počítačem a dalšími prostředky informačních a komunikačních technologií
    • pracovat s běžným základním a aplikačním programovým vybavením

Odborné kompetence

  • Dbát na bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci

    • znali a dodržovali základní právní předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a požární prevence a krizový plán školy
    • osvojili si zásady a návyky bezpečné a zdraví neohrožující pracovní činnosti včetně zásad s multimediálními učebními pomůckami, rozpoznali možnost nebezpečí úrazu nebo ohrožení zdraví
    • chápali bezpečnost práce jako nedílnou součást péče o zdraví své, svěřených dětí a spolupracovníků (i dalších osob vyskytujících se na pracovištích, např. rodičů a jiných návštěvníků)
    • znali systém péče státu o zdraví pracovníků (včetně preventivní péče, uměli uplatňovat nároky na ochranu zdraví v souvislosti s prací, nároky vzniklé úrazem nebo poškozením zdraví v souvislosti s vykonáváním práce)
    • byli vybaveni vědomostmi o zásadách poskytování první pomoci při náhlém onemocnění nebo úrazu a dokázali první pomoc sami poskytnout
    • vedli děti k bezpečnému chování a k dovednosti vyhledat nebo poskytnout první pomoc
  • Usilovat o nejvyšší kvalitu své práce, činnosti organizace nebo poskytovaných služeb

    • dodržovali stanovené normy (standardy) a předpisy související se systémem řízení jakosti, pokud jsou ve škole nebo školském zařízení zavedeny
    • dbali na zabezpečování parametrů (standardů, plánů apod.) kvality ve vzdělávání v daném typu školy nebo školského zařízení, zohledňovali oprávněné zájmy dítěte a jeho zákonných zástupců
  • Jednat ekonomicky a v souladu se strategií trvale udržitelného rozvoje

    • efektivně hospodařili s finančními prostředky
    • nakládali s vybavením školy nebo školského zařízení, s didaktickými a zájmové pomůckami, energiemi, odpady, vodou a jinými látkami ekonomicky a s ohledem na životní prostředí
    • vedli děti k ekonomickému chování a k ochraně životního prostředí
    • znali význam, účel a užitečnost vykonávané práce, její finanční, popř. společenské ohodnocení
    • zvažovali při plánování a posuzování určité činnosti možné náklady, vliv na životní prostředí, sociální dopady
  • Připravovat, realizovat a evaluovat výchovně vzdělávací činnosti zaměřené na vzdělávání a péči o děti předškolního věku a na volný čas dětí školního věku

    • zohledňovali při přípravě a realizaci projektů výchovně vzdělávací práce individuální zvláštnosti a potřeby svěřených dětí, stejně jako podmínky, ve kterých bude výchovně vzdělávací činnost realizována
    • připravovali samostatně i v týmu vzdělávací programy a další projekty výchovně vzdělávací práce pro děti v mateřských školách a v zařízeních pro zájmové vzdělávání
    • chápali a systematicky rozvíjeli dispozice dětí, specificky se zaměřovali na rozvoj jejich klíčových kompetencí
    • sledovali průběžně vývoj pedagogické teorie a změny ve vzdělávací politice včetně legislativních změn
    • ovládali základní činnosti (např. dramatické, hudební, pohybové, pracovně technické, výtvarné) přiměřené věku dětí a využívali vlastní dispozice v těchto oblastech
    • měli vytvořeny předpoklady pro sebereflexi a sebehodnocení a dovednosti potřebné pro
    • volili vzdělávací strategie v souladu se stanovenými vzdělávacími cíli
    • sledovali a vyhodnocovali změny ve vývoji svěřených dětí a dokázali na ně odpovídajícím způsobem reagovat
    • dokázali řídit a vyhodnocovat učební/zájmovou činnost, analyzovat pedagogické problémy a navrhovat jejich řešení